Charakterystyka działalności
Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego dawniej Towarzystwa Popierania Kultury Regionalnej
W dniu 25 lutego 1932 roku inż Kazimierz Kuhn, ówczesny starosta częstochowski, w sali Rady Miejskiej, przedstawił propozycję utworzenia Towarzystwa Popierania Kultury Regionalnej, jego cele i zadania.
W czasie dyskusji dyrektor Państwowego Gimnazjum im. H. Sienkiewicza, inż. Wacław Płodowski wskazał na już istniejące tradycje popierania kultury regionalnej w działalności Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Częstochowie i na potrzebę powołania Towarzystwa o takich celach. Na zebraniu uchwalono statut Towarzystwa i dokonano wyboru władz. Pierwszym prezesem został wybrany Kazimierz Kuhn, wiceprezesami, W. Felisiak, W. Matuszkiewicz.
Utworzono 4 sekcje: historyczną, geograficzno-przyrodniczą, badań kultury regionalnej i badań stosunków gospodarczych. Później powołano jeszcze dwie sekcje: artystyczną i krajoznawczą.
Cele i kierunki pracy Towarzystwa określił projektodawca i pierwszy prezes w przedmowie do I tomu Ziemi Częstochowskiej „ … duża praca poszukiwawcza, rozpoznawcza, badawcza, może i powinna być podjęta na terenie ziemi częstochowskiej nad tym, co stanowi jej odrębność, jej swoisty charakter… głębokich studiów wymagają natura, historia i sztuka tej ziemi. Towarzystwo popierania Kultury Regionalnej w Częstochowie podjęło te zadania i dąży do ratowania od zagłady tego wszystkiego, co stanowi cenną wartość kulturalną tych okolic, oraz badanie istoty tych wartości i poznanie tego, co jest jeszcze nieznane i naukowo niezbadane”.